VERGİ MUAFİYET BELGESİ nedir ?

Buz gibi bir istanbul akşamından selam herkese.

Son zamanlarda örgü oyuncak  hayli revaçta bir hobi oldu bildiğiniz gibi.Hatta hobi değil de bir para kazanma uğraşına döndü.işte tam da burada instagram facebook ve bir takım satış sitelerinden konu açmak isterim.Oyuncak örmek evet güzel bir hobi düzgün yapılırsa para da kazandıracak bir iş.Neden derseniz yaptıklarınız bir süre sonra evde çoğalıyor ve satın almak isteyenler olabiliyor.Buraya kadar çok güzel .Fakat bir de satışın nasıl yapılacağı konusu var ki tadından yenmez bir muamma .

Eğer ki satışınız eş dost akraba  tanıdığın tanıdığı şeklinde sürecek  ise bulunduğunuz vergi dairesine gidip tamamen ücretsiz bir şekilde ESNAF MUAFİYET BELGESİ için  başvuru yapabiliyorsunuz.Bu belge     sattığınız ürünün evinizde  sizin  tarafınızdan yapıldığını ve vergiden muaf tutulmanız gerektiğini ispat eden bir belge.Başvurunuzdan  sonra üç beş gün içerisinde evinize gelip oyuncaklarınıza bakıyorlar .Ev diye gösterdiğiniz adresin ev olup olmadığını kontrol ediyorlar .Malzeme görmek istiyorlar bu kadar.Ayrıca evin içine girmiyorlar.Akabinde bir üç beş gün sonra gidip belgenizi teslim alıyorsunuz. Ptt den kapıda ödemeli satış yapmak isterseniz bu belge size gerekli oluyor.Ben dün itibariye gidip belgemi teslim aldım.Öyle ahım şahım bir tabela beklemeyin.Bir adet imzalı dosya kağıdı.Bir kaç tane fotokopi bulundurun  kargo yapacağınız zaman gerekli oluyormuş.

Peki ya  satışınızı internet üzerinden yapacaksanız  ne olacak ?Burada işler farklılaşıyor.Ben vergi memuruna sordum. İnstagramdan satmak istersem bu belge işime yarar mı dedim,kısa ve öz bir cevap geldi.HAYIR. Çünkü internet satışı vergiye tabi bir satış oluyor dedi.Bunun için de vergi numarası, vergi levhası, muhasebeci  ,vergi defteri, fatura koçanı  vs. vs. vs gibi ayda yaklaşık 600  700 liradan aşağı düşmeyecek bir gider olduğunu belirtti.Eğer yinede bunlara gerek duymadan satış yaparsam ne olur dedim.Şikayet olduğu taktirde satış başına 170 liradan ceza kesileceğini ve bunun  istisnasız her satış için gerçekleşeceğini belirtti.Siz dilerseniz 10 liraya ürün satmış olun fark etmiyormuş. Nasıl ispat edilir demeyin sakın, banka hesaplarınızdan yazışmalara kadar her şeyi inceliyorlar.

Yani özetle anlatmak gerekirse ; bir  iş yapıyorsak biraz araştırmak gerekiyor ki   emeğimizin karşılığını alırken başımıza büyük dertler açmayalım.Ben şu an eşe dosta satarak kendimi döndürüyorum.Bunun içinde devletin bana uygun  gördüğü VERGİ MUAFİYET BELGESİNİ ALDIM.Eğer ki ileride işler biraz daha büyür ise o zamanın şartları ne gerektiriyor ise ona da uyarım.

Bu konuda sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve cevap veririm.

Kalın sağlıcakla

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir