Amigurumi nedir, nasıl yapılır?

Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen örgü örenlerin de iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Amigurumi, hem kolay öğrenilebilir hem de dekoratif, sevimli ve keyifli bir hobi. Ancak şemalar (“pattern”lar) ve teknikler yabancı terminolojiye göre hazırlandığından başlangıç seviyesinde zorlanmak oldukça olağandır. Her şeyiyle Türkçe hazırlanan kaynak bulmak oldukça zor olduğundan sizler için bu konuya değindik…

Gerekli Malzemeler

1. Örgü İpliği

Amigurumi çalışmalarında kalın ve yumuşak iplik kullanmanızda fayda var. Tüm örgü çalışmalarında olduğu gibi kullanacağınız ipliğin kalitesi de önem taşıyor. Kaliteli bir iplikle hem daha rahat ve keyifli bir örgü deneyimi yaşayacaksınız hem de ortaya çıkan çalışmanızın görünümü daha etkileyici olacak. Eğer bebeğiniz için bir amigurumi oyuncak çalışacaksanız, yün ve pamuk gibi doğal malzemelerden yapılan iplikleri tercih etmenizi öneriyoruz. Kendi zevkinize göre seçeceğiniz kalite, renk ve numarada örgü ipliklerimize buraya tıklayarak göz atmaya ne dersiniz?

2. Tığ

Mutlaka seçtiğiniz örgü ipliğine önerilen numara ve ebatta bir tığ kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bir amigurumi oyuncak çalışmasında, çalışmanın tamamında aynı numara tığ ve ipliği kullanmak, çalışmanızı şemaya en uygun şekilde tamamlamanızı sağlar. Daha rahat ve uzun süreli bir çalışma için buradaki gibi yumuşak saplı, ergonomik bir tığ kullanabilirsiniz.

3. Dolgu Malzemesi

Ördüğünüz parçayı doldurmadığınız sürece amigurumi çalışmanız tamamlanmış olmayacaktır. Dolgu malzemesi olarak bizim önerimiz anti bakteriyel silikon elyaftır.

 

Yardımcı ve Dekoratif Malzemeler

4. İğneler

Çalışmanızda kullanacağınız iğneler, orta veya büyük boy düz uçlu ve mutlaka yün iğnesi olmalı. Uzun toplu iğneler de parçaları birleştirme aşamasında size yardımcı olacaktır. Çalışmanızı tamamladıktan sonra yüzeye kaş, göz, burun vb işlemeler için de nakış iğnesi tercih edebilirsiniz.

5. Plastik Gözler

Ortaya çıkan karaktere en uygun gözleri seçmek, çalışmanızın orijinalliğini arttırır. Bu iş için kullanabileceğiniz pek çok malzeme mevcut. Bizim önerimiz, ayıcık veya diğer sevimli hayvan karakterler için siyah, düz, yuvarlak boncuklar kullanmanız yönünde. Üstelik uygulaması da oldukça rahat! Yapıştırıcı yardımıyla uygulanabildikleri gibi, bazıları da vidalı yapılarıyla kolayca yerleştirilebilir.

6. Keçe Plaka

Daha doğal bir çalışma için, plastik boncuk gözler yerine keçe kullanımını da tercih edebilirsiniz. Göz, ağız, burun gibi bölgeleri oluşturmak veya süslemek için en sağlıklı seçenek keçedir.

 

7. Nakış İpliği

Keçe kullanımının yanı sıra sevimli bir ağız, hokka bir burun için nakış ipliği ve iğne en büyük yardımcınız olmaya aday!

8. Diğer Süsleme Malzemeleri

Amigurumi bir sanattır, yaratıcılığınız ölçüsünde pek çok malzeme kullanabilirsiniz. Renkli kumaşlar, dekoratif düğmeler, boyalar, kanaviçe… Karar ve yaratıcılık sizin!

Amigurumiye yeni başlıyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız bu saydıklarımız sizi korkutmasın! İlk aşamada yalnızca iplik ve uygun bir yün tığı sizin için yeterli olacaktır. Kolaylıkla teknikleri öğrendikten sonra, kullanacağınız aksesuarları kendiniz belirleyebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir